Menu

Wielokrotnie wlew wprowadza się drogą żylną, ale można użyć w pewnych wypadkach również podanie podskórne czy odbytnicze.

Marzec 17, 2019 - Zdrowie
Kroplówka jest rodzajem zabiegu medycznego, polegającego na wprowadzeniu np. witamin, leków, składników odżywczych czy płynów krwiopochodnych. Wielokrotnie wlew wprowadza się drogą żylną, ale można wykorzystać w niektórych wypadkach również podanie podskórne czy odbytnicze. Kroplówka wymaga oczywiście odpowiednich dodatków, a także zachowania zasad powiązanych z higieną oraz sterylnością. Najlepiej, jeżeli jest ona stosowana przez jednostkę, która posiada w tym obszarze umiejętności, wiedzę oraz doświadczenie. Cały zabieg wykonywany jest zwłaszcza w szpitalach lub innych placówek, lecz w wypadku poszczególnych pacjentów (np. wymagających nieustannego leczenia) może to się odbyć również w domu.
Kiedy najczęściej stosowana będzie kroplówka? Wlewy stosowane stale dotyczą osób z chorobami przewlekłymi, którzy wymagają nieustannego przyjmowania leków. Zabiegiem obejmowani są pacjenci z rakiem, chorobami żywienia (np. anoreksja) lub ci, u których żywienie następuje pozajelitowo. Poza tym kroplówka wprowadzana jest w okresie okołooperacyjnym, w przypadku odwodnienia organizmu, ciężkiego ataku bólu, podwyższonej temperatury ciała, torsji albo biegunek. W sytuacji, kiedy niezbędne jest przekazanie choremu substancji krwiozastępczych, pewnych rodzajów antybiotyków albo immunoglobuliny, cały zabieg przeprowadzany może być wyłącznie w okolicznościach szpitalnych – czuwa nad nim wówczas profesjonalny zespół lekarzy.
Jakiego typu kroplówka może być podana w domu chorego? Zazwyczaj w grę wchodzą jedynie środki mające elektrolity, składniki odżywcze oraz nawadniające. Roztwory tego typu mają cząstki magnezu, wapnia, sodu, potasu, soli. Kroplówka, jaka jest tą z częściej podawanych, posiada roztwór glukozy. Przez niego organizm chorego zostaje odżywiony i może przez jakiś czas właściwie funkcjonować. W przypadku, gdy chory nie ma opcji normalnego podawania pokarmów, otrzymuje dodatkowo wlewy witaminowe. Zdarza się też, że tego rodzaju kroplówka wykorzystywana jest w wypadku kaca.
Każda kroplówka musi pozostać podana w prawidłowy sposób, przy utrzymaniu podstawowych reguł. Konieczny jest do tego wenflon umieszczony dożylnie, pozwalający na późniejsze, wielokrotne przeprowadzanie wlewów. Miejsce to trzeba jednak zabezpieczyć, by nie dochodziło do zapalenia, infekcji, urazów mechanicznych czy wycieku płynów. Jeśli kroplówka przekazywana jest w mieszkaniu przez bliskie osoby, muszą one być wyuczone w obszarze podstawowych reguł przeprowadzania tej czynności. Dodatkowo trzeba zadbać, by wykorzystywać tylko tych preparatów, które wychodzą z apteki albo placówki medycznej. Dożylne podawanie czegokolwiek, co nie jest dopuszczone do legalnego handlu i obrotu, może wywołać tragiczne dla zdrowia pacjenta skutki. Bardzo ważne jest również to, aby w momencie, w którym stosowana jest kroplówka, ciągle być przy pacjencie, monitorować go i kontrolować jego stan.

Zobacz: kroplówki Gdynia