Menu

W wędkarstwie morskim…

Październik 3, 2019 - Inne
W wędkarstwie morskim…
Łowienie jest pasją dużej ilości ludzi. Ów unikalny sport to dla wielu ludzi metoda na spokój, odprężenie, walkę a także możliwość bliskości z naturą. Jakie da się wyróżniać rodzaje wędkowania? Czym się pomiędzy sobą wyróżniają? Jakie każde z nich posiada szczególne cechy?
Łowienie to hobby, jakie polega na chwytaniu rybek na odpowiedni typ wędki. Wśród rodzajów łowienia da się wyróżnić sporty, jakie odróżniają się wśród innych metodą łowienia, typem przynęty, jak również miejscem łowu. Sport ten da się rozłożyć na:
– łowienie morskie,
– muchowe,
– podlodowe,
– wędkarstwo spinningowe,
– gruntowo – spławikowe,
– wędkarstwo sumowe,
– trolling.
Wszelka z tych form ma rozpoznawalne dla siebie cechy oraz elementy.
Łowienie morskie jest to atrakcyjny rodzaj wędkarstwa, w trakcie którego ryby łapane są na wędki ze statku, wypływającego na otwarte wody. Dyscyplina ta może być również uprawiana z brzegu plaży lub nabrzeża portu. Jednakże najczęściej wykonywana jest ona sposobem tak zwanym – kutrowym… podbieraki wyodrębnia się kilka sposobów oraz strategii połowu. Najbardziej sławną jest trolling – przy połowie z łodzi, a także metoda gruntowo – spławikowa – połów z nadbrzeży albo plaży. Specyficzną techniką stosowaną wyłącznie w morskim wędkarstwie jest połów na pilker pionowo, która opiera się na użyciu sztucznej, ciężkiej przynęty wyposażonej w hak.
Łowienie sumowe – jest to bardzo atrakcyjna oraz młoda sfera wędkarstwa, dotycząca łapania sumów. Praca ta wymaga zapoznania paru tajników łowienia, a także wykorzystania zawodowych przedmiotów do połowu. Najbardziej znaną metodą łowienia suma jest połów na żywca. Przejawia się ona czynnościami za pomocą spławikowego pakietu. Wabikiem do tegoż rodzaju połowu jest niewielka, żywa ryba, jaką przeważnie jest karaś, leszcz, kiełb, ukleja, i tym podobne.
Dobre połowy suma zależne są również od pory działania. Właściwy sezon zagwarantuje większy sukces. Godzina ma również ogromne znaczenie. Sumy żerują w nocy, zatem to nocna pora jest najlepszym czasem dla łowiących.

Łowienie spinningowe – to sławna technika łowienia amatorskiego i sportowego. Do łowienia korzysta się z sztucznej zanęty, kołowrotka oraz wędki. Metoda ta polega na przemiennym rzucaniu przynęty zaczepionej na haczyk oraz ściąganiu jej za pomocą wędziska. Wędkarz może także w trakcie połowów ruszać wędką w sposób taki, aby wabik wyglądał na żywą, słabą, chorą rybę. Spinningowa metoda służy głównie do łowienia drapieżników takich jak: szczupak, okoń, sandacz, sum, i tym podobne. Do wędkowania sposobem spinningowym konieczny jest specjalistyczny ekwipunek, w jakim jest: wędka – zrobiona z krótkiego wędziska, kołowrotek z zawiniętą żyłką o grubości zależnej od typu łowionych ryb i przynęty, plecionek – rodzaj linki utworzony z mnóstwa włókien, twistery – przynęta – gumy, błystki, obrotówki, rippery, woblery.