Menu

Kiedy po raz pierwszy pojawić się w gabinecie?

Lipiec 1, 2019 - Inne, Zdrowie
Kiedy po raz pierwszy pojawić się w gabinecie?
Pierwszy raz u dentysty jest wstanie być ogromnie stresująca nie tylko i wyłącznie dla malucha, ale i dla rodziców. Dlatego, aby przyoszczędzić sobie niepożądanego stresu warto przygotować właściwie swojego szkraba.
Kiedy po raz pierwszy zjawić się w gabinecie?
Zawodowcy z Ameryki zalecają pierwszą wizytację zanim pociecha ukończy pierwszy rok życia, więc przed ukazaniem się pierwszych zębów. Dzięki temu brzdąc będzie od najwcześniejszych miesięcy życia oswojony z widokiem gabinetu dentysty, będzie to dla niego zwyczajne środowisko, takie jak sklep czy restauracja.
W wieku dwóch lub trzech lat, maluch powinien przejść tak zwaną wizytę adaptacyjną. Wtedy w luźnej oraz miłej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, uczy się jak szczotkować zęby. Przez taką przyjacielską atmosferę, odwiedziny w gabinecie stomatologicznym będzie mu się dobrze kojarzyła.
Ogromnie znacząca jest też rola rodziców. Powinni oni opowiedzieć malcowi, jak będzie wyglądała wizyta. Ponad wszystko unikać kłamstw. Stwarzajmy wokół samej wizyty dobre kojarzenia.
Możemy też oglądać bajki czy książki, które przyzwyczają dziecko do gabinetu. Wskazane jest także grać w różne gry. Można urządzić sobie wyścigi na szczotkowanie zębów lub robić przegląd ząbków maskotkom i lalkom.
Rodzic też może umówić się na wizytę u stomatologa oraz zabrać ze sobą dziecko i na sobie pokazać, jak zachodzi cała wizyta oraz, że nie łączy się z nią nic okropnego.
Rodzice nie powinni wyczekiwać na moment, gdy pojawi się ból zęba. Wówczas pierwszy raz u dentysty będzie kojarzona z stresem i bólem, taka trauma jest wstanie zostać dziecku na lata. Pierwsza wizyta na fotelu dentysty, powinna sprowadzić się tylko do przeglądania zębów. To nic strasznego, a równocześnie dziecko poznaje się z tym dosyć dziwacznym siedziskiem i lekarzem… Leczenie ząbków zostawmy na kolejne wizyty.
Nagroda też musi być!
Kluczowe jest też zachowanie po wizycie. Wskazane jest, aby dawać nagrodę za odpowiednie zachowanie naszej pociechy podczas wizyty u dentysty. Nie powinna być to droższa zabawka lub elektroniczny gadżet. Może to być tylko przytulenie, pochwała lub całus. Należałoby też spokojnie porozmawiać z dzieckiem o wizycie. Dzięki temu rodzic szybciej zauważy możliwe lęki pociechy. Warto także wspólnie zorganizować czas. Iść na spacer czy do kina. Takie rozkoszne chwile umożliwią zrelaksowanie się zarówno dziecku.
W jaki sposób jeszcze pomóc maluchowi? Należałoby zabrać wraz z sobą przedmioty, jakie dopomogą nam zlikwidować stres. Może to być np. ukochana przytulanka lub inna błahostka. Dzięki temu gabinet dentystyczny stanie się choć troszkę poskromiony. Pociecha będzie miała przy sobie coś co zna oraz lubi.

Krótko mówiąc odwiedziny malucha w stomatologicznym gabinecie w ogóle nie muszą kojarzyć się z płaczem oraz niepokojem. Niezwykle ważne jest przygotowanie malucha w właściwy sposób. Dużą funkcję w tym wszystkim odgrywają rodzice, którzy są wielkim wsparciem dla dziecka, które często obawia się doświadczeń, które są nowe.

Źródło: dentysta Gliwice